WollemiPine.pl - Najczęściej zadawane pytania na temat Wollemi Pine. the Wollemi Pine
 

FAQ
..............................

Czym jest Wollemi Pine?
Wollemi Pine jest jednym z najstarszych i najrzadszych gatunków drzew iglastych występujących na Ziemi, należącym do rodziny Araucariaceae pochodzącej sprzed 200 milionów lat. Dotychczas znane było jedynie ze skamielin i uważane za wymarłe, aż do roku 1994, kiedy to badacz buszu David Noble odkrył żyjący gatunek Wollemi Pine w Wollemi National Park, niedaleko największego miasta Australii, Sydney. Wollemi Pine jest teraz przedmiotem wielu badań mających na celu ochronę tego prastarego gatunku. Już wkrótce Ty też będziesz mógł hodować swoją własną Wollemi Pine i zostać częścią tego niezwykłego wydarzenia w historii przyrody.

Jak wygląda Wollemi Pine?
Wollemi Pine to drzewo iglaste dorastające do 40 metrów wysokości, przy średnicy pnia przekraczającej 1 metr. Jego niezwykłe listowie wiosną i wczesnym latem cechuje się jasnozielonym kolorem kontrastującym ze starszym, ciemnozielonym. Dojrzałe listowie cechuje się dwoma rzędami igieł na gałęziach, jest silniejsze i ciemnozielone. Kora drzewa jest także niespotykana nawet pośród pokrewnych gatunków i wygląda bardzo podobnie do ‘bąbelkowej’ czekolady. Najbliższymi żyjącymi krewnymi Wollemi Pine są sosny: Norfolk Island, Bunya, Hoop, Monkey Puzzle i Kauri.
Zobacz Galerięzobacz Galerię

Skąd pochodzi nazwa?
Nazwa Wollemi Pine pochodzi od Wollemi National Park, miejsca, gdzie te niezwykłe drzewa zostały znalezione. Park ten leży niedaleko Sydney na obszarze wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Gór Błękitnych. Wollemi to aborygeńskie słowo oznaczające "rozglądaj się wokół, miej oczy otwarte i uważaj". Naukowa nazwa Wollemia nobilis pochodzi od nazwiska odkrywcy tego majestatycznego okazu – Davida Noble'a, który znalazł pierwsze drzewo w 1994 roku.

Gdzie rośnie Wollemi Pine?
Wollemi Pine zostało odkryte zaledwie 200 kilometrów na zachód od Sydney w Wollemi National Park. Od tego czasu znaleziono jeszcze jedno skupisko siedemnastu drzew. Wollemi rosną na mocno nawilżonych półkach skalnych, głęboko w leśnym wąwozie otoczonym poszarpanymi górami i dziewiczym lasem. Dokładna lokalizacja Wollemi Pine utrzymywana jest w tajemnicy z powodu nieskazitelnej i kruchej natury dzikiego siedliska. Tylko wybranym pracownikom parku i naukowcom wolno jest odwiedzać te miejsca przy rzadkich i specjalnych okazjach.


Do góry Do góry


Jak zostały znalezione?
Wollemi Pine zostało odkryte jesienią 1994 roku przez Davida Noble'a, pracownika Parków Narodowych Nowej Południowej Walii i Strażnika Ochrony Przyrody, który podczas wyprawy z przyjaciółmi w głąb buszu, zauważył niezwykły rodzaj sosny. Noble zabrał kawałek listowia do domu, by zidentyfikować to niesamowite odkrycie. Grupa ekspertów, która zajmowała się badaniem tej rośliny, oznajmiła, iż jest to niezwykły gatunek z prehistorycznym rodowodem, a odkrycie go ma naukowe i globalne znaczenie.

Jak stare są drzewa Wollemi Pine?
Niektóre ze starszych dorosłych Wollemi Pine, takich jak na przykład "The Bill Tree", mogą liczyć więcej niż 1000 lat. Wollemi Pine zwykło wypuszczać wielokrotnie pień, dlatego też, pomimo iż obecny pień "The Bill Tree" ma ponad 400 lat, korzenie mogą być nawet z czasów Imperium Rzymskiego. Mimo, że mniej niż 100 dorosłych drzew przetrwało do naszych czasów, uważa się, że występowały powszechnie na Gondwanie, starożytnym super-kontynencie, który istniał zanim Australia odłączyła się od Antarktyki i zaczęła przesuwać się na północ. Najstarsza znana skamielina Wollemi Pine pochodzi sprzed 90 milionów lat, natomiast szacuje się, że sosny istniały w okresie Jury, 200 milionów lat temu. Zanim Wollemi Pine została odkryta na nowo w 1994 roku, przypuszczano, że wymarła około 30 milionów lat temu.

Czy drzewa są pod ochroną?
Przetrwanie drzewa żyjącego w naturalnym terenie zależne jest od jego izolacji, dlatego też Parki Narodowe Nowej Południowej Walii wraz ze Strażą Ochrony Przyrody wprowadziły regulacje prawne, by zminimalizować wizyty w miejscu, gdzie żyją drzewa oraz rozwinęły strategię, mającą na celu ich ochronę przed ludzką aktywnością, szczególnie przed ogniem. Uprawa i udostępnianie na całym świecie Wollemi Pine to kluczowa część kampanii mającej na celu ochronę drzewa. Wollemi jest również na liście gatunków objętych ścisłą ochroną.

Jak możemy pomóc w ochronie Wollemi Pine?
Eksperci twierdzą, że posiadanie Wollemi Pine w ogrodach, domach, parkach jest jedną z najlepszych metod by uchronić roślinę przed wyginięciem. Ponieważ środki ze sprzedaży Wollemi Pine będą finansować dalsze badania nad ochroną gatunku, kupując Wollemi Pine nie tylko pomożesz uchronić gatunek, ale też zabezpieczyć ciągłość jego przetrwania.


Do góry Do góry


Czy można zobaczyć Wollemi Pine?
Jakkolwiek tylko niektórzy pracownicy naukowi mają zgodę na oglądanie Wollemi Pine w naturalnym terenie, każdy może oglądać namnożone rośliny w największych ogrodach botanicznych w Europie, USA i Japonii.

 
Do góry Do góry


 This page can be found at